Jak prawidłowo wymienić digitizer w smartfonie

Jak prawidłowo wymienić digitizer w smartfonie

Obecnie standardem jest zamontowany duży ekran dotykowy w smartfonie. Niestety, to właśnie ekran najszybciej ulega uszkodzeniu. Naprawa może polegać na wymianie szybki, digitizera, a czasami nawet wyświetlacza. Uszkodzony smartfon najlepiej zanieść do serwisu, ale można także podjąć się samodzielnej wymiany ekranu. Jeśli właśnie zastanawiacie się, co zrobić ze zbitym ekranem waszego smartfona, nasz artykuł pomoże wam rozwiązać problem!

 

Pęknięty ekran, czyli dokładnie co?

Na początku warto sobie uświadomić, że w nowoczesnych smartfonach ekran składa się najczęściej z trzech warstw: zewnętrznej szybki, digitizera (czyli ekranu dotykowego) oraz wyświetlacza (np. LCD lub AMOLED). Pęknięta lub zbita szybka może więc oznaczać różne problemy:
 

  • jeśli ekran wciąż reaguje na dotyk, można wymienić samą szybkę, ale jeśli jest ona fabrycznie złączona z digitizerem, konieczna może być wymiana całego komponentu;
  • jeśli ekran nie reaguje na dotyk, niezbędna jest wymiana digitizera i szybki;
  • jeśli na ekranie nic się nie wyświetla, trzeba wymienić także wyświetlacz.

Od prawidłowej diagnozy problemu zależy przede wszystkim stopień skomplikowania wymiany szybki oraz koszt naprawy. Ze względu na to, że producenci coraz częściej stosują jednolite panele łączące w sobie ekran dotykowy i wyświetlacz, koszty naprawy telefonów bywają dość wysokie, o czym szczególnie przekonują się osoby udające się ze swoim uszkodzonym smartfonem do serwisu.

Udostępnij

Komentarze